Medytacja – Praktyka dla Każdego z Nas.

Słuchaj Postu zamiast Czytać

Medytacja to praktyka odpowiednia dla każdego z nas, absolutnie tak uważam. Ta w sumie prosta i przyjemna czynność sprawia jednak wielu ludziom dużo trudności. Jaką formę wybrać? Jaką technikę zastosować? I w końcu, czy medytuję w sposób prawidłowy? – To najczęściej pojawiające się pytania.

Medytacja we Współczesnym Świecie

Odkąd medytacja zagościła w naszym zachodnim świecie, teorii na jej temat przybywa z dnia na dzień. Niektórzy znaleźli w tym dobry sposób na zarabianie pieniędzy. Niezliczona ilość samych medytacji jak i kursów na jej temat może rzeczywiście przyprawić o ból głowy. Jedna medytacja na to, inna na tamto. Już samo zdefiniowanie, jaki problem chcemy rozwiązać w pierwszej kolejności, może sprawiać niemały kłopot. Każdy przecież chce być zdrowy, szczęśliwy, lepiej spać, mniej się denerwować. Osoby praktykujące jogę będą chciały przywrócić równowagę w czakrach lub wyciszyć umysł. Jak więc medytować aby zapewnić sobie maksimum korzyści a jednocześnie nie zamienić się w buddyjskiego mnicha lub totalnie nie zbankrutować, wydając pieniądze na kolejne, „super” materiały? Zapraszam do poznania najważniejszych sekretów związanych z medytacją, których świadomość, mam nadzieję, ułatwi Twoją codzienną praktykę.

Co Oznacza Słowo Medytacja?

Medytacja, z łaciny meditiatio to zagłębianie się we własnych myślach, rozważanie lub namyślanie się. Inne tłumaczenie słowa „medytacja” to dosłownie: „zapoznać się z”.

Medytacja jest znana od pradawnych czasów. Różne kultury, cywilizacje i nurty religijne rozwijały na przestrzeni dziejów własne techniki medytacyjne. Medytacja stosowana jest w jodze oraz religiach takich jak buddyzm, taoizm czy hinduizm. Elementy medytacji można również dostrzec w chrześcijaństwie i islamie. Od jakiegoś czasu medytacja stała się bardzo popularna również w naszym zachodnim świecie. Z powodzeniem jest współcześnie stosowana przez szkoły psychoterapeutyczne, do leczenia depresji lub stanów lękowych. Jednak korzyści zdrowotnych z medytacji jest znacznie więcej, i to nie tylko na płaszczyźnie psychicznej.

Założenia Medytacji.

W procesie medytacji, chodzi o to aby stać się świadomym swoich podświadomych myśli. Medytacja to inaczej proces poznania samego siebie. Chodzi o to, aby zdać sobie sprawę, jak często nasze zachowania, czy podejmowane przez nas działania, są podyktowane tym, co zostało zapamiętane przez naszą podświadomość, a więc dzieją się bez naszej świadomości czy woli. Wszystkie przekonania, wierzenia, stereotypy, z którymi wzrastaliśmy od dziecka i które wpajali nam zarówno rodzice jak i społeczeństwo, wpływają na nasze podświadome wybory. Często chcielibyśmy zachować się inaczej, jednak z jakiegoś powodu, nasze zachowanie jest inne niż byśmy sobie tego życzyli.

Główne Cele Medytacji.

Pierwszym celem medytacji, jest poznanie tego, co jest ukryte w naszej podświadomości, tak abyśmy mogli lepiej zrozumieć siebie samych.

Medytację można określić również jako proces. Jego celem jest, aby rzeczywiście zrozumieć, co jest w środku każdego z nas i co próbuje się wydostać na zewnątrz.

Innym, równie ważnym celem medytacji jest wyciszenie, skupienie się na chwili obecnej. Jest to szczególnie ważne w naszych dzisiejszych, bardzo „zabieganych” czasach.

Medytacja to również możliwość kreowania swojej nowej podświadomości, poprzez wizualizację pozytywnych, budujących myśli oraz związanych z nimi emocjami.

Definicje Medytacji.

Definicji medytacji, podobnie jak i samych technik jest bez liku. Można by stworzyć na prawdę długą listę, w zależności od tego, na czym chcemy się skupić. Tak na prawdę jednak medytacja zawiera kilka istotnych elementów. Każdy z nich może być osobną praktyką lub częścią bardziej złożonej sesji.

Różne autorytety będą medytację definiować nieco inaczej, poniżej kilka przykładów:

 • Według Tybetańskich Buddystów medytacja to sztuka samoświadomości i uświadomienia sobie swojej własnej natury.
 • Eckart Tolle opisywał medytację jako metodę sychronizacji ciała z umysłem w chwili obecnej.
 • Anon uważa, że medytacja to metoda działania, którą człowiek używa w celu oddzielenia samego siebie od swoich myśli i odczuć, w celu odczucia pełnej świadomości. Celem medytacji jest mądrość, ponieważ umożliwia przejrzenie własnego umysłu, emocji i intencji. Medytacja umożliwia zrozumienie eksperymentalne, doświadczalne a nie tylko intelektualne zgłębienie istoty rzeczy. Medytacja jest praktyką umożliwiającą zrelaksowanie się w chwili obecnej, bez jakichkolwiek oczekiwań, historii lub planowania.
 • S. N. Goenka twierdzi, że medytacja umożliwia zobaczenie rzeczy, takimi jakie są a nie takimi, jakimi chcielibyśmy je widzieć.
 • Profesor Lesław Kulmatycki określa medytację jako stan samoświadomości, gdzie mamy okazję być jednocześnie zarówno obserwatorem jak i obserwowanym. To niejako akceptacja jednoczesnej świadomości pochodzącej z zewnątrz nas, połączona z wglądem od wewnątrz.  Podobno każdy może wytworzyć w sobie taką umiejętność, jest to tylko kwestia praktyki.

Jak Radzić sobie z Myślami podczas Medytacji.

Błędne przekonanie na temat medytacji jest takie, że podczas jej wykonywania  powinno się nie myśleć o niczym. Często ludzie rezygnują z medytowania, bo jak twierdzą, nie potrafią nie myśleć. Mam dobrą wiadomość, generalnie nikt nie potrafi. Nawet, gdy wydaje nam się, że są momenty, kiedy nie myślimy, nasza podświadomość pracuje cały czas, wpływając na nasze życie oraz wybory i decyzje jakich dokonujemy. Nasze ludzkie umysły są tak skonstruowane, że zawsze będą coś analizować czy rozważać. Naiwnym byłoby więc oczekiwać, że akurat na czas medytacji nasz umysł zechce zamilknąć.

Kontrola Przypadkowych Myśli

To, co jest ważne podczas medytacji, to uświadomienie sobie faktu, że rozważasz coś podświadomie. To także uświadomienie sobie, że jest w Tobie coś więcej, niż myśli formułowane przez umysł. Moment, kiedy usłyszysz lub zdasz sobie sprawę ze swoich myśli, jest właśnie tym, do czego dążymy w medytacji. Każdy taki moment, kiedy możesz przy pomocy świadomości odwrócić swoją uwagę od niepotrzebnych myśli, jest Twoim zwycięstwem. Każdy moment, kiedy potrafisz skupić się na tym, co według Ciebie jest istotne podczas medytacji (oddech, wizualizacja, koncentracja), każda taka chwila, to Twój mały sukces.  Na początku może być to trudne, jednak  medytacji, podobnie jak wszystkiego, trzeba się nauczyć.

Im częściej będziesz przywoływać swój umysł do tego, o czym chcesz myśleć, na czym chcesz się skupić, tym łatwiej będzie Ci to osiągnąć.

Istotny w procesie medytacji jest Twój stosunek do pojawiających się samoistnie myśli. Celem medytacji jest obserwacja pojawiających się przypadkowych myśli, w taki sam sposób jak obserwujemy chmury na niebie. Niech Twoje przypadkowe myśli, podobnie jak chmury, przesuwają się spokojnie. Tak jak pojawiły się znikąd, niech też odejdą spokojnie w dal. Nie przywiązuj się do kolejnych myśli, nie daj się wciągnąć w ich analizowanie czy przeżywanie emocji z nimi związanymi.

Za każdym razem, kiedy wytworzysz emocjonalną relację z pojawiającą się, przypadkową myślą, która najczęściej dotyczyć będzie Twojej przeszłości lub przyszłości, opuszczasz tak zwany czas teraźniejszy, chwilę obecną. Twoim zadaniem jest powracać do chwili obecnej za każdym razem, kiedy zdasz sobie sprawę, że już w niej nie jesteś. Czasem może to być kilka sekund, czasem całkiem spora chwila. Jednak w medytacji nie chodzi o to, ile czasu nie było Cię w chwili obecnej, tylko o powracanie do TU i TERAZ.

Odczuwając wszelkiego rodzaju fragmenty zdarzeń, odczucia czy myśli, cokolwiek, co może przepływać przez twój umysł, uczysz się, aby panować nad swoją uwagą, aby świadomie koncentrować się na tym, na czym chcesz się koncentrować.  W miarę rozwijania się Twojej intuicji, na skutek regularnej praktyki, pojawia się coraz większa samoświadomość oraz samokontrola a to powoduje rosnącą stabilizację tego, co wokół Ciebie się dzieje. Z czasem będziesz w stanie przenieść tą praktykę na życie codzienne, poza medytacją, co pozwoli Ci bardziej kontrolować Twój umysł podczas wykonywania codziennych czynności. Ułatwi Ci to również podejmowanie wyważonych i przemyślanych decyzji.

Dobre Myśli podczas Medytacji

Wiesz już, jak radzić sobie z przypadkowymi myślami. Jednak nie wszystkie pojawiające się myśli są złe. Istnieją również myśli pozytywne, które można a nawet trzeba wykorzystywać w trakcie medytacji, szczególnie, gdy chcesz zastosować np. wizualizację. Warto tutaj zauważyć, że samo obserwowanie pojawiających się spontanicznie myśli jest bardzo cennym procesem, umożliwiającym naukę o sobie samym. Pozwala zrozumieć, co dzieje się wewnątrz naszego umysłu, pozwala poznać nasze głęboko skrywane przekonania i zakorzenione stereotypy. To jest pierwszy krok do zmiany! Jedyne, czego warto się wystrzegać, to emocjonalne zaangażowanie w pojawiające się myśli, szczególnie jeśli nie są one pozytywne. Według Raja Jogi, medytacja polega na kontrolowaniu i przewyższaniu myśli tworzących się w umyśle.

Medytacja jako Stan Umysłu

Inaczej mówiąc, medytacja to inaczej stan, w którym poświęcasz całą swoją, niczym nie zakłóconą uwagę, jedynie rzeczywistości, stanowi obecnemu. Ukierunkowujesz całą swoją uwagę na przebudzenie się, poszerzenie własnej samoświadomości, na to kim i czym jesteś. Chwila medytacji to moment uświadomienia sobie łączności z życiem i  nauczenia się, jak zwracać na tą łączność niepodzielną uwagę. Moment, kiedy Twój umysł jest cicho, to chwila, kiedy możesz usłyszeć coś więcej. Coś, co do tej pory zagłuszał wcześniej Twój zajęty i nieustannie pracujący umysł. Tam gdzie wędruje Twoja uwaga, powędruje również Twoja wewnętrzna energia, warto więc nauczyć się skupiać na rzeczach ważnych i korzystnych dla Twojego organizmu.

Dlaczego warto Medytować.

Medytacja jest procesem, w którym wychodzisz poza swoje ciało oraz poza swoje dobrze Ci znane otoczenie. Odłączasz się od wszystkiego co materialne, od innych ludzi i masz tą bezcenną chwilę na to, aby pobyć sam na sam ze sobą. Pozostawanie w tej samej pozycji z czasem wycisza ciało, z kolei nie przywiązywanie uwagi do myśli wycisza z czasem umysł. Proces medytacji powoduje zwolnienie fal mózgowych z fal Beta, których nasz mózg używa podczas dziennej aktywności (praca, uczenie się, wykonywanie zadań), do fal Alpha, które umożliwiają relaks  zarówno ciała jak i umysłu. Często zdarzyć się może, że fale mózgowe podczas medytacji zwalniają nawet do częstotliwości Theta, masz wtedy wrażenie że zapadasz się w sen, ale jeszcze nie śpisz. Jest to bardzo przyjemny, ale też i bardzo pożądany stan podczas medytacji.

Medytacja a Zdrowie

Wprowadzanie organizmu w stan medytacji ma wiele korzyści prozdrowotnych. Ostatnimi czasy naukowcy zajęli się badaniem zjawiska medytacji i istnieje już całkiem spora kolekcja badań naukowych, potwierdzających dobroczynny wpływ medytacji na organizm człowieka. Jedno z badań dowiodło nawet, że jeśli praktykujesz wystarczająco długo, spowodujesz wzrost nowych komórek mózgowych. Inne badania potwierdziły, że u osób regularnie stosujących medytację poprawia się koncentracja. Zauważono również lepsze funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, poprawę odporności organizmu. Odnotowano także zmniejszenie dolegliwości bólowych, szczególnie o charakterze przewlekłym, zmniejszenie stanów depresyjnych, poziomu stresu czy niepokoju oraz poprawę pamięci.

📌 Istnieje jednak jeden warunek! Aby zaobserwować u siebie korzystne zmiany, musisz praktykować medytację regularnie, przez jakiś czas. Jedna sesja nie wystarczy aby cokolwiek zmienić. 📌

Medytacja w jodze jest rozumiana także jako nie wymagający wysiłku wysiłek. Oznacza to, że jedyny Twój wysiłek polegać będzie na rozpoczęciu sesji medytacji, na znalezieniu czasu na tą praktykę. Cała reszta, czyli medytacja sama w sobie, jest prostą i naturalną, nie wymagająca wysiłku czynnością.

Techniki Medytacji.

Nie ma jednej bądź właściwej techniki lub pozycji medytacji. Właściwa medytacja, to taka, która sprawia Ci przyjemność, daje Ci możliwość połączenia się z Twoim wewnętrznym źródłem. Bez względu na wybraną technikę, czy pozycję, każda medytacja jest fundamentalnym procesem. Medytacją może być także słuchanie i śpiewanie określonej muzyki, np. mantry lub ćwiczenia fizyczne, np. Qigong.

Medytacja koncentracji

Polega na skupieniu uwagi na jednym obiekcie, myśli, oddechu, powtarzanej mantrze lub jakiejkolwiek innej rzeczy. Jest to przydatna technika, szczególnie w procesie nauki medytacji, ponieważ skupia umysł na czymś konkretnym. Z jednej strony pozwala to na prawidłowe przeprowadzenie medytacji bez zbytniego wędrowania myśli. Z drugiej strony umiejętność koncentracji wyuczona w procesie medytacji przenosi się na życie codzienne. Lepsza koncentracja na co dzień, to  lepsze skupienie się na bieżących zadaniach do wykonania, szybsze przyswajanie informacji oraz większa zdolność adaptacji w przypadku zmian. Człowiek posiadający zdolność koncentracji lepiej się dostosowuje, szybciej odnajduje się w nowej sytuacji i umie znaleźć lepsze rozwiązania, kiedy pojawiają się problemy.

Do medytacji koncentracji zalicza się:

 • Vipassana – buddyjską medytacje wglądu w siebie.
 • Dhjana – koncentracja na pojedynczym obiekcie (oddech, doznania w ciele lub jakiś przedmiot).
 • Anapana – skupienie się na oddechu oraz liczenie oddechów, wykorzystywane również w technice Zen.
 • Pranajama – czyli kontrola oddechu.
 • Mantry jako powtarzanie pewnych sylab lub dźwięków bez odniesienia się do ich znaczenia. Istnieje teoria, że wypowiadanie i powtarzanie mantry powoduje subtelne wibracje, które korzystnie oddziałują na umysł i ciało. Mantra może być wypowiadana na głos lub powtarzana w myślach. W tradycji jogi wykorzystuje się do tego przyrząd zwany Mala, który ułatwi liczenie powtórzeń. Najlepiej aby było ich 108.
 • Kąpiel w dźwięku” – do tej techniki wykorzystywane są misy, gongi i inne instrumenty. Dźwięk przez nie generowany tworzy wibracje, które umożliwiają skupienie umysłu i osiągnięcie stanu relaksu.
Medytacja - Mala

Medytacja kontemplacyjna

Jest wtedy, kiedy czytasz coś, kontemplujesz to, rozważasz, dopóki nie wydostaniesz lub nie wyodrębnisz z czytanej treści całej prawdy. Prawdy, która stanie się częścią Ciebie. Pojawia się wówczas swojego rodzaju „wooow”, moment tak zwanego olśnienia. Warto jest poświęcać w życiu nieco czasu na czytanie inspirujących treści, oraz rozważanie zawartych w tychże treściach informacji. Warto zatrzymać się od czasu do czasu i pomyśleć, jaki jest przekaz danej informacji, co powinna ona wnieść w nasze życie. Jak czytane treści mogą wzbogacić nas wewnętrznie i jak ta wiedza może przysłużyć się innym.

Medytacja uważności

Polega na rozwijaniu przytomności umysłu w oparciu o cztery elementy: ciało, uczucia, świadomość i zjawiska umysłu. Uważnością jest także stosowana w buddyzmie technika uważnej obserwacji chwili oraz pojawiających się w niej doświadczeń zewnętrznych i wewnętrznych.

Skanowanie ciała

Jest również formą medytacji. Zazwyczaj nasze ciała robią jedno, podczas gdy umysł zajęty jest czymś zupełnie innym. Podczas tej techniki dochodzi do synchronizowania ciała z umysłem, podczas wykonywania umysłowego skanowania poszczególnych części ciała. Kierowanie uwagi do poszczególnych miejsc w Twoim ciele uświadomi Ci występowanie jakiegokolwiek dyskomfortu, napięcia mięśni lub bólu w określonych miejscach. Poprzez „kierowanie oddechu” w to miejsce, czyli skupienie się na tym konkretnym miejscu, możesz znacznie zmniejszyć jeśli nie całkowicie wyeliminować dolegliwości.

Medytacja ruchowa

Stosowana jest podczas aktywności fizycznej, na przykład praktyki Qigong lub podczas tańca.

Medytacja egzystencjalna

Polega na tym, że medytujesz o swoim istnieniu. Zadawać sobie będziesz kluczowe pytania, jak na przykład:

Dlaczego żyję, dlaczego znajduję się w tym a nie innym miejscu?

Kim tak na prawdę jestem i jaki jest cel mojego istnienia?

Zastanawiasz się nad tymi pytaniami, dopóki nie zgłębisz i w pełni nie poznasz odpowiedzi na te pytania. Zaczynasz od wglądu wewnątrz siebie, w twoje myśli, emocje, przekonania, poglądy i przyzwyczajenia. Poprzez coraz głębsze samopoznanie, zagłębiasz się coraz bardziej wewnątrz siebie aż do uzyskania satysfakcjonującej Cię odpowiedzi na zadawaane przez Ciebie pytania.

Medytacja duchowa

Jest wtedy, kiedy zwyczajnie medytujesz aby się przebudzić.

Zaczynasz medytację z  zamiarem przebudzenia się, lepszego uświadomienia sobie swojej jedności z istotą życia, które możesz nazwać:

bogiem lub obecnością,

miłością lub inteligencją, siłą wyższą lub wszechświatem…

Medytacja afirmatywna

Nie jest żebraniem ani błaganiem. Tak naprawdę modlisz się lub prosisz o to, aby mieć świadomość że to, o co prosisz, już faktycznie masz, co jest wewnątrz Ciebie. Wchodzisz więc w stan wdzięczności i zaczynasz rozpoznawać obecność siły wyższej, która jest wszędzie, roztacza się dookoła Ciebie.

Afirmacja różni się od wizualizacji.

Medytacja wizualizacji

To dobra praktyka wyobrażania sobie tego, co chcesz osiągnąć. Inaczej mówiąc jest to świadome kierowanie umysłu ku pewnym wyobrażeniom. Wizualizujesz poprzez deklarację, odczuwanie czegoś, wyobrażanie sobie czegoś tak długo i często, aż ta rzecz się urzeczywistni. Podchodzisz do tego z rozsądkiem i cierpliwością, tak długo i wytrwale aż dana rzecz się objawi, zrealizuje i stanie faktem. Istotnym jest aby wizualizować sobie rzeczy tak, jakby miały już one miejsce. Jeśli chcesz poprawić zdrowie, wyobrażasz sobie siebie zdrowym. Łączysz wizję tego stanu z emocjami, jakie myślisz, że będą Ci towarzyszyć, gdy będziesz zdrowy. W ten sposób można wizualizować każdą rzecz, zarówno materialną jak i nie materialną.

Jednak często ludzie wizualizują rzeczy, które społeczeństwo im powiedziało, że powinni chcieć aby być szczęśliwi.  Często kiedy  już te życzenia się spełnia i dostaną to, o co prosili podczas wizualizacji , okazuje się, że nie jednak są szczęśliwi. Dlatego tak ważne jest aby wizualizować rzeczy, które są przeznaczone właśnie Tobie i tylko Tobie, które wynikają z potrzeb Twojego wewnętrznego Ja.

Wizja to także świadomość, że jest wewnątrz Ciebie COŚ, jakaś siła lub dar, której nie ma nikt inny w taki sposób, w jaki została ona przeznaczona Tobie.

Jaką Technikę Wybrać?

Jak widać techniki medytacji nie muszą być od siebie odseparowane. Bardzo często, dla lepszego efektu łączy się kilka technik podczas jednej sesji. Wszystko zależy od tego, jaki jest cel Twojej medytacji, możesz dowolnie łączyć te elementy, które uważasz, za najbardziej Ci w danym momencie przydatne.

Afirmacja lub  deklaracja, wszelkie techniki medytacyjne są częścią szlifowania Twojej uwagi, dzięki czemu możesz widzieć lepiej i więcej. Nie widzisz już życia przez filtry, które odziedziczyłeś, które narzuciło na Ciebie wychowanie i społeczeństwo, ale zaczynasz widzieć życie takim, jakie jest jest. Dostrzegasz nieskazitelność, piękno, świetlistość życia. Życie jawi Ci się jako pełne nieskończonych możliwości, sposobności, które możesz to po prostu zobaczyć, doświadczyć ich w całej czystości i prostocie.

Nie ma jednej, dobrej techniki medytacji. Każdy medytuje na swój sposób. Jednocześnie każda sesja medytacji może być inna, nawet jeśli wykonujesz ją zawsze w ten sam, jasno określony sposób.

Jak zacząć Medytować?

Przede wszystkim musisz spróbować różnych metod i technik, zanim zorientujesz się, co Tobie odpowiada najbardziej. Dobrym pomysłem jest zaczęcie od medytacji prowadzonej, wtedy łatwiej będzie Ci się skupić na całym procesie. Z czasem możesz dojść do wniosku, że wystarczy Ci siedzenie i oddychanie. Może połączone z ulubioną, relaksującą muzyką. Mogą się jednak zdarzyć dni, że Twój umysł będzie tak zajęty, że aby go wyciszyć, lepiej będzie sięgnąć po medytację prowadzoną.

Każda pozycja do medytacji jest dobra. Może to być tradycyjna pozycja do medytacji lub siedzenie na krześle, ze stopami opartymi o podłoże. Możesz nawet medytować na leżąco, pod warunkiem, że nie zaśniesz. Kiedy śpisz głęboko, wówczas niestety nie medytujesz.

Ja bardzo lubię medytację, kiedy jedynie słucham śpiewanych mantr, często tak właśnie rozpoczynam dzień, jeszcze na leżąco, w łóżku zakładam słuchawki i pozwalam sobie na relaks, zanim rozpocznę mój dzień.

Jaką Medytację Wybrać?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z medytacją polecam krótkie Wprowadzenie do Medytacji oraz przygotowaną przez mnie Medytację Koncentracji.

Jeśli chcesz spędzić na medytacji mniej więcej pół godziny, te dwie krótkie sesje połączyłam w jedną, którą znajdziesz na moim kanale na YouTube. Takie połączenie umożliwia wyciszenie umysłu z jednoczesnym zapamiętaniem najważniejszych elementów medytacji. W dalszej części, kiedy Twój umysł jest już zrelaksowany, przechodzisz do sesji koncentracji.

Dodatkowo polecam Ci wypróbowanie Medytacji Pozytywnej Energii. Jest to połączenie afirmacji z wizualizacją, jednocześnie stymulacja czakr i szyszynki, zwanej trzecim okiem. 30 minutowa sesja jest jakby „medytacją w pigułce”. Umożliwia Ci połączenie wielu elementów, dla optymalnego wykorzystania Twojego czasu i osiągnięcia wielowymiarowych korzyści. Celem medytacji jest poprawa zdrowia oraz generowanie pozytywnych myśli i emocji, przywrócenie równowagi ciała i umysłu a także kreowanie lepszej przyszłości. Budujące, pełne dobrej energii emocje towarzyszące Ci podczas medytacji staraj się przenieść też do swojego codziennego życia. Staraj się dzień po dniu, godzina po godzinie emanować pozytywną energią i daj się zaskoczyć tym, jak cudownie zmieni się Twoje życie.

Mały Prezent na Dobry Początek 😊

Mam też dla Ciebie mały prezent. Udostępniam Ci Playlistę, z moimi ulubionymi utworami do medytacji, nauki, praktyki jogi czy zwyczajnie relaksu. Zapraszam do korzystania, podaruj sobie odrobinę przyjemności! Zamiast telewizora lub radia chodzącego cały dzień w tle, wypełnij swój dom relaksującymi dźwiękami.

Nigdy nie daj sobie powiedzieć, że nie umiesz medytować. To jest po prostu niemożliwe. Każdy umie i każdy robi to na swój sposób. Jedyne co musisz, to znaleźć 15 – 30 minut dziennie i starać się praktykować regularnie. Nie oceniaj swojej praktyki, po prostu daj się jej ponieść. 

NAMASTE ❤

yoginimirabella

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *