Ajurweda – Pradawna Mądrość na Współczesne Czasy

Kilkakrotnie wspominałam wcześniej o Ajurwedzie. Nie wyjaśniłam jednak do końca, czym jest Ajurweda. Dzisiaj zatem dosłownie podstawowe informacje na ten temat. Postaram się wyjaśnić czym jest Ajurweda i dlaczego skradła ona moje serce.

Ajurweda to pradawna mądrość z której możemy korzystać także w naszych, bardzo współczesnych czasach. Natrafiłam na nią podczas mojego 200 godzinnego kursu jogi. Nauka ta zafascynowała mnie tak bardzo, że postanowiłam ukończyć kurs specjalnie dedykowany Ajurwedzie.

Miałam wielokrotnie okazję aby się przekonać, że Ajurweda na prawdę działa. Wspominałam o niej kilkakrotnie wcześniej, zamieściłam kilka wskazówek żywieniowych oraz przepisów. Ajurweda to jednak zdecydowanie więcej niż samo jedzenie.

Ajurweda jest dla każdego i nie trzeba kończyć specjalnych kursów aby ją zrozumieć i zacząć stosować.

Tak naprawdę to kompleksowa medycyna starohinduska jest całkiem łatwa do zastosowania. Oczywiście, trzeba nieco wiadomości sobie przyswoić, jednak nie brakuje stron w Internecie, poświęconych tylko tej tematyce. Dzisiaj przedstawiam więc dosłownie podstawowe informacje, na temat tego czym jest Ajurweda. Często ludzie wybierają jogę jako formę aktywności fizycznej i dbałości o ciało. Gdy pojawiają się inne problemy, czy to zdrowotne czy emocjonalne, szukają dalej. Mogą wówczas, podobnie jak ja, natrafić na Ajurwedę.

Dogłębna praktyka jogi, chociaż dotyczy pracy z ciałem, to jednak ma na celu uspokojenie umysłu, przywrócenie równowagi między ciałem, umysłem i duchem. Ciało wykorzystywane jest w jodze jako narzędzie do osiągania tejże równowagi i harmonii. Ajurweda z kolei poprzez właściwe odżywianie i inne praktyki pielęgnacyjne ma sprawić, że ciało, jako narzędzie, będzie sprawne i zdrowe. Dobre samopoczucie i brak dolegliwości fizycznych umożliwią rozwój na kolejnych, bardziej subtelnych płaszczyznach. Joga i Ajurweda są ze sobą ściśle powiązane. Mądrzy ludzie już wiele tysięcy lat temu wiedzieli bardzo dokładnie, że człowiek jest bardzo złożonym organizmem i wszystko wewnątrz nas i dookoła nas oddziałuje wzajemnie na siebie. Stąd też tak wielu nauczycieli jogi stosuje zasady Ajurwedy na co dzień. Podobnie wielu lekarzy ajurwedyjskich praktykuje regularnie jogę.

Nie oznacza to, że musisz ćwiczyć asany aby Ajurweda przyniosła wymierne korzyści w Twoim życiu, jednak dlaczego by nie?

Czym jest Ajurweda?

Ajurweda podobno powstała około 12 wieku p.n.e. Jest to kompleksowy system działań i strategii, które mają na celu utrzymanie zdrowia psychicznego, fizycznego i duchowego. Obecnie Ajurweda jest uznana przez WHO za naukę medyczną, podobnie jak tradycyjna medycyna chińska. Oczywiście zachodni świat medyczny traktuje ajurwedę jako pseudonaukę, jednak coraz więcej lekarzy zaczyna się specjalizować także w tym zakresie, dostrzegając mądrość i potencjał tej pradawnej medycyny.

Niektóre źródła podają, że w 7 wieku p.n.e opracowanych było osiem specjalizacji Ajurwedy, dotyczących:

 • chorób wewnętrznych
 • chirurgii ogólnej
 • pediatrii
 • toksykologii
 • schorzeń w obrębie głowy i szyi
 • stosowania afrodyzjaków
 • technik odmładzających
 • zaburzeń psychicznych

Ajurweda uważana jest za naukę, więc istnieje wiele możliwości zdobywania wiedzy na jej temat. Można ukończyć szereg kursów, mniej lub bardziej specjalistycznych. W naszym dzisiejszym świecie jest bardzo popularny zawód konsultanta. Osoba taka pomaga zrozumieć podstawowe zasady Ajurwedy i uczy jak zastosować te zasady w codziennym życiu. Można również ukończyć studia, np. w Indiach, które trwać mogą nawet 6 lat. Osoba, która ukończy takie studia jest tytułowana doktorem, podobnie jak w przypadku ukończenia studiów medycznych. Ajurweda nie broni jednak dostępu do wiedzy nikomu. Każdy może stosować jej zasady aby zapobiegać chorobom lub powrócić do zdrowia w naturalny sposób. Dużo lekarzy ajurwedyjskich kładzie duży nacisk na edukację pacjenta, tak aby był on w stanie pomóc sobie sam.

Czasami, w przypadku poważnych problemów, rzeczywiście warto zwrócić się do specjalisty. Jest jednak wiele metod czy działań, które każdy z nas może z powodzeniem stosować w zaciszu domowym zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych.

Ajurweda i Teoria Pięciu Elementów

Ajurweda zwraca bardzo dużą uwagę na otaczający nas świat. Chodzi tu o wszelkie naturalnie zachodzące zjawiska: zmieniające się pory roku czy pory dnia. Istotnym elementem Ajurwedy jest to, że we wszechświecie, a więc także i na Ziemi, wszystko wzajemnie na siebie oddziałuje. To oddziaływanie spowodowane jest pięcioma elementami:

 • wodą
 • powietrzem
 • przestrzenią
 • ogniem
 • ziemią
ajurweda

Te elementy łączą się zawsze w pary, czego następstwem jest powstawanie trzech zbiorów właściwości, zwanych doszami.

Dosza to zbiór cech uwarunkowanych poprzez jej dwa połączone elementy. Każda istota żywa posiada wszystkie trzy dosze, ponieważ każda istota żywa składa się z 5 elementów, które łączą się w określone pary. Ajurweda mówi jednak o doszy, jako o czymś, co może powodować problemy. Kiedy wszystkie trzy dosze pozostają w stanie wzajemnej równowagi, wówczas nie doświadczamy żadnych problemów. Kiedy jednak dojdzie do zaburzeń, czy to w postaci nadmiaru czy niedoboru danej doszy, mogą pojawić się choroby lub uciążliwe dolegliwości.

Istnieje wiele dostępnych w Internecie testów, które pomagają w ocenie tego, jaką każdy z nas jest doszą. Nie będę tu wskazywać konkretnego linku, można je łatwo znaleźć w Internecie. Rozwiązywanie takich testów może być dosyć mylące. Jeśli spróbujesz rozwiązać kilka testów, zaskoczyć Cię może, że w każdym z nich otrzymasz inne rezultaty. To, co zdarza się najczęściej, to rozpoznanie u siebie nadmiaru jednej doszy lub zaburzenia pasujące do każdej z nich. Jeśli rozwiążesz test i okaże się, że jesteś w równym stopniu Vatą, Pittą i Kaphą, nie oznacza to wcale, że jesteś potrójną doszą. Każdy z nas ma w sobie trzy dosze o co więc chodzi?

Ajurweda i Testy na Dosze

Każdy z nas ma określony obraz samego siebie. Często zdarza się, że postrzegamy siebie w jakiś określony sposób, ale gdyby zapytać rodzinę czy przyjaciół, mogliby mieć na nasz temat zupełnie odmienne zdanie. Rozwiązywanie testów jest na pewno przydatne bo pozwala nam zwrócić uwagę na jakiś problem, z którego być może wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Jednak jeśli ktoś chce dokładnie dowiedzieć się, jaką jest doszą, najlepsza będzie konsultacja z lekarzem ajurwedyjskim.

Prakriti

Każdy z nas przychodząc na świat, rodzi się z unikalną i niepowtarzalną mieszanką trzech dosz. Ten stan Ajurweda nazywa „Prakriti”. Prakriti pozostaje niezmienne przez całe życie. To jest Twój naturalny typ ciała i Twoja podstawowa budowa ciała, czyli Twoje DNA i tożsamość, które zawsze będą z Tobą. Kiedy Ajurweda mówi, że zdrowie pochodzi z równoważenia doszy, nie oznacza to, że dana osoba powinna próbować wyrównać swój stosunek Vaty, Pitty i Kaphy, ale raczej musi zachować równowagę z tą konstytucją, z którą się urodziła.

Vikriti

Potem jednak przychodzi tak zwane życie. Różne emocje, sytuacje z którymi każdy z nas się styka, czy choroby oddziaływają na ciało i umysł. To w jakim stanie znajdujesz się teraz, Ajurweda określa jako „Vikriti”. Vikriti to Twoje obecne ciało i stan zdrowia to kim jesteś fizycznie, emocjonalnie i mentalnie w chwili obecnej. Wiele czynników może powodować brak równowagi w Twojej Prakriti. Dieta, styl życia, emocje, stres, zmęczenie, pogoda i warunki środowiskowe wpływają na równowagę dosz w ciele i umyśle. Niesprzyjające lub nieodpowiednie dla danej osoby czynniki będą prowadzić do braku równowagi pomiędzy doszami. Vikriti w sanskrycie tłumaczy się też jako „ten, który odszedł od swojej naturalnej formy”.

Myślę, że ciężko jest samemu ocenić obiektywnie, z jakim Prakriti każdy z nas przyszedł na ten świat, dlatego jeśli ktoś jest bardzo ciekawy, to warto w tym celu zasięgnąć opinii specjalisty.

Kolejnym aspektem, często pojawiającym się podczas rozwiązywania testów na dosze, jest to, że np. emocjonalnie możesz u siebie rozpoznawać Vatę, ale fizycznie bliżej Ci do Kaphy. To powoduje wiele wątpliwości, jednak zapewniam, że jest to zupełnie normalne i bardzo powszechne. Nie trzeba mieć wszystkich cech jednej doszy, pamiętaj, każdy z nas jest ich unikalną mieszanką.

Czy więc warto rozwiązywać testy na dosze?

Myślę, że warto! Po pierwsze to bardzo fajna zabawa, a poza tym można się o sobie dowiedzieć ciekawych rzeczy. Nie należy jednak traktować wyników jak wyroczni. W życiu jest tylko jedna pewna rzecz a jest nią zmiana. Zmieniają się pory roku, dnia i okoliczności w jakich się znajdujemy. Podobnie jest z doszami. Procentowy udział każdej z nich zmienia się w zależności od sytuacji czy zdarzeń, jakie nas dotykają. Testujmy się, ale z przymrużeniem oka!

Ajurweda i Trzy Dosze

Warto poznać charakterystykę każdej z dosz aby zrozumieć, jakie są jej właściwości.

Jeśli cierpisz z powodu bardzo suchej skóry, to za pewne na poziomie fizycznym możesz mieć zaburzoną Vatę. Jednak jeśli ciężko Ci się zmobilizować do działania i miewasz nastroje depresyjne, to najprawdopodobniej masz za dużo Kaphy. Z kolei osoba wybuchowa, szybko się denerwująca będzie cierpieć na nadmiar Pitty.

Vata: Przestrzeń i Powietrze

Jeśli spojrzysz na elementy Vaty to łatwo zauważysz, że Vata to lekka i ruchliwa dosza. Osoba o cechach Vaty jest na ogół szczupła, ruchliwa, ma sto pomysłów na minutę, jednak rzadko kiedy kończy to, co zaczęła. Patrząc na Vatę z perspektywy pór roku, dominuje ona zimą. Vata dominuje dwa razy w ciągu doby, w godzinach: 2:00 – 6:00 rano i 14:00 – 18:00 wieczorem.

Pita: Ogień i Woda

Osoba o cechach Pitty to dwa przeciwstawne żywioły: ogień i woda. Takie osoby są najczęściej wybuchowe, jest im zawsze gorąco. Lato określane jest przez Ajurwedę jako czas Pitty. Dobowy czas Pitty przypada na godziny 10:00 – 14:00 i 22:00 – 02:00.

Kapha: Woda i Ziemia

Kapha to najcięższa z dosz, z jednej strony posiada element wody, ale także i ziemi. Osoba z dominującą Kaphą jest najczęściej spokojna, sama jej obecność daje uczucie oparcia innym. Kapha może jednak łatwo popaść w stagnację czy lenistwo. Porą roku utożsamianą z Kaphą jest wiosna. Kapha w ciągu doby pojawia się w godzinach 06:00 – 10:00 i 18:00 – 22:00.

Vata to królowa dosz, jeśli jej zaburzenie utrzymuje się odpowiednio długo, to równowaga pozostałych dosz ulegnie również zachwianiu. Studiowanie cech określających każdą z dosz jest samo w sobie dosyć ciekawym, ale i bardzo rozległym tematem. Jednak Ajurweda to nie tylko dosze.

Każda z dosz ma swoje subdosze. Każda z subdosz a jest ich po pięć dla każdej z dosz, odpowiada za inne funkcje w organizmie. Zaburzenia, czyli niedobór lub nadmiar mogą się pojawiać w różnych subdoszach. To właśnie dlatego, ktoś może cierpieć z powodu nadmiaru Vaty, chociaż wcale nie jest szczupły. Z kolei osoba z zaburzoną Kaphą wcale nie musi cierpieć na nadwagę. Trochę to skomplikowane, ale tylko na początku.

Nie ma złej ani dobrej doszy. Każda, jeśli pozostaje w równowadze, jest bardzo fajną doszą i potrzebujemy każdej z nich aby w pełni wykorzystać swój potencjał. To zaburzenia dosz powodują, że możemy obserwować niechciane objawy czy zachowania u siebie bądź u innych.

Pory Roku w Ajurwedzie

Zasadniczo Ajurweda wyodrębnia tylko trzy główne pory roku. Oczywiście różne szkoły mówią o wielu więcej, jednak są to mniejsze okresy czasu i tak związane ściśle z główną porą roku. Istnieje więc wiosna czyli Kapha, Lato czyli Pitta i zima, czyli Vata. W chłodniejsze letnie dni nie zaleca się jedzenia lodów, analogicznie więc w gorący wiosenny dzień można sobie na nie pozwolić. Ajurweda uczy nas obserwacji otaczającego nas świata i dostosowywania się do zachodzących w nim zmian.

Ajurweda i Teoria Trzech Gun

Kolejnym ważnym elementem Ajurwedy jest zrozumienie różnych energii, określanych jako Guny. Guna to „jakość, osobliwość, atrybut, własność” czyli subtelna, niewidzialna energia, która jest obecna we wszystkich rzeczach i istotach na świecie. Wiele szkół rozróżnia różną ilość Gun, jednak najważniejsze są trzy z nich:

 • Sattwa
 • Radżas
 • Tamas

Sattwa to balans, harmonia, lekkość, spokój i ukojenie. Jest to stan idealny dla ciała i umysłu, określa prawdziwe zdrowie.

Radżas to namiętność, aktywność i ruch. Zbyt dużo radżas to nadmierna stymulacja, stres i nadmierna ekscytacja. Nadmiar radżas powoduje brak równowagi w ciele i umyśle, prowadząc do uczucia niepokoju, zaburzeń snu i pobłażania sobie. Jednak często potrzebujemy energii radżas, bez niej nie byłoby możliwe działanie, robienie kariery czy osiąganie wyznaczonych sobie celów.

Tamas określane jest jako ignorancja, lenistwo, bezwładność, ciemność i apatia. Dominacja tamas objawia się uczuciem ciężkości, ospałością i zbyt długim spaniem, a także letargiem, brakiem celu w życiu oraz depresją. Tamas to także sen, czas regeneracji, więc coś, czego każdy z nas potrzebuje bezwarunkowo.

Guny towarzyszą nam przez całe życie, czasem jednej jest mniej a drugiej więcej. Nie możne powiedzieć, że któraś z tych energii jest absolutnie zła. Dziecko, gdy przychodzi na świat ma najwięcej sattwy. Potem, w okresie dojrzewania i początku dorosłości dominuje najczęściej radżas i to jest zupełnie naturalne. Chęć założenia rodziny czy zrobienia kariery zawodowej wynikają właśnie z radżas. Później, w podeszłym wieku pojawia się więcej tamas.

Chociaż każda z tych energii jest nam potrzebna, to jednak każdy człowiek powinien dążyć do tego, aby w jego życiu było jak najwięcej sattwy, czyli stanu równowagi i harmonii.

Ajurweda i Sześć Smaków

Ajurweda rozpoznaje sześć smaków i podkreśla ich znacznie w aspekcie prawidłowo pracującego organizmu. Dostarczanie wszystkich sześciu smaków ma kluczowy wpływ na trawienie pokarmów oraz emocje, które będą nami kierować w życiu. Brak lub nadmiar jakiegokolwiek ze smaków powodować będzie szereg niekorzystnych dolegliwości. Najczęściej lubimy jadać rzeczy o smaku słodkim, czasem słonym lub pikantnym, jednocześnie zmniejszając lub całkowicie eliminując pozostałe smaki. O jakich smakach mowa i dlaczego jest ich aż sześć?

 1. Słodki – to smak, który odżywia i szybko daje uczucie sytości. Umożliwia utrzymanie dobrego nastroju, zapewnia miękką skórę i równowagę hormonalną. Nadmiar powoduje dolegliwości trawienne, przybieranie na wadze czy choroby serca.
 2. Kwaśny – to bardzo intensywny smak, powodujący natychmiastowe nawilżenie w jamie ustnej. Nawilża także organy wewnętrzne, stymuluje umysł i pobudza przemianę materii. Nadmiar powoduje wzmożone pragnienie, również na poziomie materialnym i emocjonalnym.
 3. Słony – to smak dodający entuzjazmu. Pobudza przewód pokarmowy do pracy. Nadmiar słonego smaku powoduje zatrzymanie wody w tkankach, tłumi nasze zmysły oraz zdolność odczuwania innych smaków.
 4. Ostry – jest smakiem intensywnym. Działa jak laser, penetruje i pali. Zmiękcza śluz, zapewnia skupienie i jasność umysłu, jednak w nadmiarze powoduje stany zapalne.
 5. Gorzki – to smak, który stosuje się w celu zbalansowania i stymulacji przewodu pokarmowego.
 6. Cierpki – jest smakiem o charakterze wysuszającym, ściągającym i obkurczającym tkanki.

Mało kto z nas lubi jadać pokarmy o smaku gorzkim czy cierpkim, jednak są one tak samo ważne, jak pozostałe smaki. Na szczęście nie musimy ich zjadać nie wiadomo ile, wystarczy odpowiednią ilość przypraw i ziół aby zrównoważyć każdy posiłek.

Ajurweda i Ogień Trawienny – Agni

Według założeń Ajurwedy Agni to najważniejszy filar naszego zdrowia. Agni to siła inteligencji w każdej komórce, tkance czy systemie ciała. Ajurweda rozróżnia co najmniej 40 odrębnych podtypów Agni, jednak dla nas najważniejszy jest ogień trawienny, czyli centralny. Agni odpowiada za szereg funkcji ludzkiego organizmu. Celem naszych działań powinno być wpieranie go, co najłatwiej jest osiągnąć poprzez dostarczanie odpowiednich pokarmów. Również pora spożywania posiłków ma tu ogromne znaczenie.

Naturalnie Agni jest najsilniejsze w połowie dnia, tak jak słońce na niebie. Największy posiłek powinien więc przypadać na środek dnia, koło południa i na pewno nie później niż po 14:00. Obfite i ciężkostrawne śniadanie będzie tak samo złym pomysłem, jak ciężka kolacja. Jeśli masz ochotę na coś „extra” to najlepiej aby zjeść to w środku dnia. Ajurweda zaleca jedzenie trzech posiłków dziennie, bez podjadania a ostatni posiłek powinien być najpóźniej o godzinie 18:00. Takie podejście do jedzenia ma być optymalne dla prawidłowego działania Agni. Silne Agni umożliwia nam magazynowanie tego co dobre (Ojas) jednocześnie eliminując to, co jest dla nas szkodliwe (Ama).

Ojas i Ama

Zdrowe Agni sprzyja produkcji ojas, czyli subtelnej esencji, która daje ciału siłę, wigor, witalność i odporność. Ojas to produkt końcowy doskonałego trawienia pokarmów.

Słabe Agni może sprzyjać tworzeniu się Ama. Jako ama określa się product niestrawiony, toksyczny. Ama to substancja, która gromadzi się w organizmie, gdy żywność, zioła a nawet negatywne emocje czy doświadczenia nie zostaną w pełni przetworzone, strawione lub przyswojone.

Ama może powstać nawet z dobrej jakości pożywienia, jeśli nasze Agni jest zbyt słabe aby to pożywienie przetworzyć. Analogicznie, silne Agni potrafi przetworzyć nawet pokarm kiepskiej jakości.

Ajurwedyjskie Techniki dla Każdego

Ajurweda oferuje na prawdę bogaty wachlarz strategii i działań w celu utrzymania zdrowia oraz przeciwdziałania chorobie. Jej głównym celem jest zapobieganie, nie oznacza to jednak, braku metod leczniczych w przypadku choroby. Nie trzeba stosować wszystkich rekomendacji, warto je jednak znać aby móc dokonać najlepszego wyboru.

Najważniejsze według Ajurwedy jest właściwe odżywianie.

Tutaj masz do wyboru kilka metod:

 • jedzenie zgodne z porami roku – produkty jadasz sezonowo, zgodnie z ich dostępnością w danej porze roku. Ważny jest także rodzaj spożywanych pokarmów: np. zimą powinno się jadać pokarmy rozgrzewające (zupy, gulasze) i unikać produktów wychładzających (lody, sałatki owocowe). Całkiem prosty sposób odżywania i w miarę możliwy do zastosowania wszędzie i w każdej sytuacji.
 • jedzenie produktów polecanych dla dominującej doszy – tu istnieje długa lista produktów, które każda z dosz powinna jadać, aby zapewnić sobie równowagę. Ta metoda jest nieraz bardzo przydatna, szczególnie, gdy występują duże zaburzenia. Często jednak stanowi nie lada wyzwanie, szczególnie dla rodzin, gdzie każdy z członków rodziny może mieć inną dominującą doszę a gotować trzeba dla wszystkich.
 • jedzenie jak największej ilości pokarmów określanych jako sattwistyczne a więc zapewniające równowagę i harmonię każdej z dosz. Według mnie najlepszy i najprostszy sposób odżywiania całej rodziny, szczególnie gdy tylko jedna osoba zajmuje się przygotowaniem posiłków. Lista produktów sattwistycznych jest całkiem pokaźna, wprowadzenie od czasu do czasu lub w niewielkich ilościach pokarmów o charakterze radżas też nie stanowi większego problemu. Taki sposób odżywiania jest doskonały jako profilaktyka, często jednak za jego pomocą można też usunąć szereg dolegliwości.

Niezależnie od metody na jaką się zdecydujesz, ważne są zasady wspólne.

Wybieraj zawsze produkty naturalne, nie przetworzone w sposób przemysłowy. Unikaj konserwantów, polepszaczy smaku i wszystkiego, co nie powstało w sposób naturalny. Staraj się kupować produkty nie modyfikowane genetycznie, bez użycia pestycydów. Jeśli decydujesz się na mięso lub produkty pochodzenia zwierzęcego, zadbaj o to, z jakiego źródła pochodzą. Ajurweda nie zabrania jedzenia mięsa czy jajek bądź mleka, chociaż uważa je za produkty tamasowe bądź przynajmniej radżasowe i nie zachęca do zbyt częstej ich konsumpcji. Niezwykle ważny jest aspekt hodowli zwierząt na pokarm. Jeśli jadasz mięso lub pokarmy odzwierzęce, wybieraj je z pewnych źródeł, gdzie zwierzęta były godnie i etycznie traktowane.

Życie w zgodzie z rytmem dobowym.

To jeden z najtrudniejszych tematów. Ajurweda zaleca aby wstawać wcześnie rano, najlepiej przed 6:00, zanim zacznie się czas Kaphy i aby kłaść się spać przed 22:00, zanim rozpocznie swoją aktywność Pitta. To ma umożliwić optymalne funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia i pozwolić na niezbędną regenerację w czasie snu. Czas nocny Pitty, czyli godziny pomiędzy 22:00 a 2:00 to czas największej regeneracji i procesów naprawczych. Jeśli regularnie chodzisz spać późno, nie dajesz sobie szansy na prawidłowy reset.

Wszyscy lubimy długo siedzieć wieczorem i wylegiwać się w łóżku zamiast się zrywać o brzasku. Nie będę nikogo przekonywać, co ma robić. Niektórzy muszą pracować w nocy. Sama też musiałam przez wiele lat i wiem doskonale, jak wyniszczające to było dla mojego organizmu. Każdy sam musi zdecydować, jak chce żyć i co jest ważne a co ważniejsze. Ważne jednak, żeby o tym wspomnieć bo często to właśnie długotrwałe życie w sprzeczności z rytmem dobowym, powoduje szereg uciążliwych i nieraz przewlekłych dolegliwości zdrowotnych.

Kontakt z naturą

Jesteśmy istotami żyjącymi na tej planecie i kontakt z naturą ma dla ogromne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Mieszkamy często w miastach, gdzie trudno znaleźć miejsce, które nie byłoby w jakimś stopniu „zabetonowane”. Okazuje się, że nawet spacer po parku albo wpatrywanie się w niebo mogą znacznie poprawić nasze codzienne funkcjonowanie. Ważna jest regularność, więc zadbaj o to aby znaleźć czas na kontakt z naturą każdego dnia. Wystarczy 10 minut!

Aktywność fizyczna

Codzienna porcja ruchu jeszcze nikomu nie zaszkodziła i wie o tym również Ajurweda. Nie chodzi tu o udział w maratonach! Chodzi o umiarkowaną aktywność, np. spacer, szczególnie po posiłku. Sesja delikatnej, odprężającej jogi to doskonały prezent dla ciała. Nie mówię tu o skomplikowanych czy zaawansowanych asanach. Czasem mniej znaczy lepiej. 15 minut na macie dziennie, czas kiedy masz okazję aby pobyć ze swoim ciałem i poruszać się w rytm Twojego oddechu to coś więcej niż ćwiczenia. Korzyści są nie tylko fizyczne!

Dodatkowe Zabiegi Pielęgnacyjne

Tu lista jest bardzo długa. Wszelkiego rodzaju masaże ciała: na sucho lub z użyciem olejku, płukanie jamy ustnej czy nosa olejem, to zabiegi które możesz wykonać w zaciszu domowym, zupełnie samodzielnie. Nie są one skomplikowane a przynoszą bardzo dużo korzyści. Istnieje również bardzo duża oferta zabiegów wykonywanych profesjonalnie w specjalnych gabinetach ajurwedyjskich. Dodatkowo ajurweda poleca okresowe oczyszczanie organizmu poprzez odpowiednią dietę i zabiegi oczyszczające. Istnieje także wiele mieszanek ziołowych na różne dolegliwości.

Pranayama i Medytacja

Oczywiście, jako siostra jogi, Ajurweda bardzo poleca ćwiczenia oddechowe i medytację. Wykonywane regularnie mają szereg korzyści zarówno dla ciała jak i dla umysłu. I tu znowu, nie trzeba długo, nie trzeba skomplikowanie. Ważne aby było regularnie!

Podsumowując

Ajurweda jest kompleksową nauką ofiarującą szereg rozwiązań. Szczególny nacisk kładzie na właściwe odżywianie bo to według jej założeń ma zapewnić długie i zdrowe życie. Istnieje kilka zasad ogólnych, którymi należy się kierować w kwestii doboru pokarmów:

 • jedzenie powinno być zawsze świeże
 • nie powinno się przechowywać resztek pokarmów ani ich odgrzewać, gdyż to zabija energię życiową zawartą w jedzeniu, czyli Pranę
 • produkty mrożone nie są polecane
 • posiłki powinno się przygotowywać i zjadać w spokoju
 • zalecane jest dokładne przeżuwanie pokarmów
 • należy unikać żywności zepsutej, po terminie czy zbyt długo przechowywanej
 • poleca się stosowanie ziół i przypraw naturalnych

Ajurweda traktuje człowieka jako całość. Nie skupia się na konkretniej dolegliwości, uważając ją jedynie jako manifestację braku równowagi. Zaburzenia pojawiać się mogą na wielu poziomach i powodować różne objawy, jednak ich przyczyna jest zawsze taka sama – utrata równowagi w organizmie. To, co oferuje Ajurweda z początku może się wydawać bardzo skomplikowane. Po jakiś czasie studiowania i stosowania Ajurwedy łatwo można dostrzec, że jej założenia są proste, spójne i logiczne. Co najważniejsze, człowiek może w wielu problemach pomóc sobie sam, bez dużych nakładów finansowych.

Ajurweda daje Ci wiele narzędzi, jednak nic nie narzuca. To Ty decydujesz, które techniki i w jaki sposób chcesz zastosować. Czasem wystarczy mała zmiana, nie trzeba od razu przewracać życia do góry nogami. Wszystko zależy od Ciebie, myślę jednak, że warto wiedzieć, że opcja na lepszą i zdrowszą wersję Ciebie istnieje.

Osobiście jestem zakochana w Ajurwedzie i nie wyobrażam już sobie bez niej życia. Jej dobroczynne działanie obserwuję dzień po dniu. Chociaż świat naukowy nie potwierdza jej skuteczności, to jednak miliony zadowolonych ludzi na świecie dają świadectwo czemuś zgoła innemu. Ja wiem, że Ajurweda działa, przekonałam się na własnej skórze, do czego i Ciebie zachęcam. Nie masz przecież nic do stracenia!

NAMASTE ❤

yoginimirabella

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *